Taras lub też letni salon, to marzenie większości potencjalnych kupców nieruchomości oraz ulubione miejsce wypoczynku właścicieli domówi jednorodzinnych. To właśnie tu w ciepłe letnie dni koncentruje się całe życie towarzyskie. Jednak jak go zaprojektować, by stał się wizytówką domu?
Taras stanowi uzupełnienie posesji, łączące w sobie zalety ogrodu z funkcjonalnością domu. W Polsce przyjęło się, że taras jest eksploatowany jedynie wiosną i latem. Obserwując jednak trendy nie da się nie zauważyć, że architekci znaleźli sposób by oszukać niskie temperatury proponując np. dostawiane szklane ściany dzięki, którym w chłodne pory roku taras zamienia się w zimowy salon. Tego typu zabiegi powodują, że taras jest uznawany za kontynuację powierzchni mieszkalnej oraz przytulną i funkcjonalną strefę relaksu.
Dom z tarasem ma jeszcze jedną, bardzo ważną, funkcje - wyprowadza mieszkańców na dwór i przenosi życie codzienne na świeże powietrze. Właśnie dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Projektanci wnętrz podpowiadają, że design tarasu powinien być podobny do tego, który panuje we wnętrzu nieruchomości. Projektując dom, należy też zwrócić uwagę by był zlokalizowany w intymnej części podwórka, z dala od okien sąsiadów czy ulicy. Jeśli w sąsiedztwie nie ma innych domów lub są znacznie oddalone, taras powinien znajdować się po przeciwnej stronie posesji w stosunku do bramy wjazdowej. Warto też pamiętać o odpowiedniej roślinności, która zabezpieczy dom, w przypadku budowy nieruchomości na sąsiedniej działce.
Należy podkreślić, że podstawą tarasu jest podłoga. Odsłonięta strefa dzienna domu jest narażona jest na działanie wody oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do tego dochodzą tak banalne rzeczy jak: częste przesuwanie mebli czy zabrudzenia wywołane wysokim poziomem eksploatacji. To jakość produktów i wykonania posadzki zadecyduje o tym jaka będzie jego żywotność. Po pierwsze należy pamiętać, że wszelkie materiały, które decydujemy się użyć lub zatwierdzamy muszą być mrozoodporne, przystosowane do niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz odznaczać się wysoką odpornością na ścieranie. Najskuteczniejszym i obecnie modnym rozwiązaniem są betonowe płyty tarasowe wykonane w technologii wet-cast, które łączą w sobie solidność i nowoczesny desing.
Nie można również zapomnieć o ogólnej aranżacji – akcesoriach, materiałach i dekoracjach, bo to właśnie one stworzą odpowiedni klimat. Jeśli wykończenie letniego salonu zlecimy zewnętrznej firmie warto być na bieżąco z planami i projektami, ponieważ ostateczny kształt tarasu powinien być zdeterminowany przez indywidualne upodobania użytkowników. Jeśli taras ma kilkanaście metrów można go podzielić na strefy: jadalną i relaksacyjną. W przypadku mniejszych powierzchni lepiej postawić na stolik kawowy i kilka krzeseł, wygodne kanapy ze schowkami, oryginalną drewnianą huśtawkę lub hamak. Całość dopełnią lampiony, latarni i kwiaty.
Odpowiednie aranżacja sprawi doda nieruchomości uroku i podniesie jej wartość. Naturalne przedłużenie strefy mieszkalnej to często silny argument podczas wyboru wymarzonej nieruchomości. Jeśli planujesz kupno domu z tarasem nie zastanawiaj się dłużej!